Organik Tarımın Eşliğinde Organik Un

Un kullanımı uzun yıllardır yaygın olan bir alışkanlıktır. İnsanlığın ezelinden beri ekmek yapımında kullanılan un günümüze gelerek bir çok değişikliğe uğrayarak ne yazık ki zararlı bir  hale getirilmiştir. Organik un kullanımının yaygın hale getirilmesi gerekirken hala rafine edilmiş zararlı unlar rafları süslemektedir. Daha uzun ömürlü olsun hem de üretimi kolay diye rafine edilmiş unlar üretilmektedir. Ancak rafine unun ne yazık ki protein, yağ ve vitamin içeren kısımları unun içerisine eklenmediği için un yavan bir besinden ileri gidememektedir. Bu unla beslenen kişiler de ileride hastalıklar görülme ihtimali daha yüksektir. Fabrika ortamında üretilen unun besleyiciliği olmaz üstelik nişasta ve glüten bakımından zengin olduğu için zararlı bir yapıya sahip olduğu bilinmektedir. Bu maddeler obezite, şeker hastalığı gibi hastalıklara davetiye çıkarır ciddi sağlık problemlerine sebep olurlar. Ancak bunun aksine organik un obezite riskini azaltır, uzun süre tok tutar, besleyiciliği yüksektir, sindirim sistemine yardımcı olur, kolesterolü düşürür. Alerjilerin etkisini azaltarak tedavisini kolaylaştırır. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Organik Unun Önemi

Ülkemizde tüketimi oldukça fazla olan ekmeğin yapımında kullanılan maddeler çok önemlidir. Özellikle un ham madde olduğu için sağlıklı olup olmadığı önemlidir. Ekmek tüketen bireyler için ekmek yapımında kullanılan unun besleyici ve gerçek un olması gereklidir. Çünkü fabrika ortamında üretilen buğdayın ruşeymi eklenmeyen unlar ne yazık ki besin kaynağı olmaktan çok nişasta ve gluten deposu olmaktadır. Bu durumu engellemek için Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçileri organik üretim yapma konusunda desteklemektedir. Organik sertifika vererek denetlemeye tabi tutup organik un üretimini sağlamaktadır. İnsan sağlığına pek çok faydası olan organik unun tüketimi yaygınlaştırılmaya çalışmakta, tüketicilerin fabrika üretimi undan uzaklaşması sağlanmaktadır.

Organik Un Satışa Sunan Yerler

Doğal AVM 2012 yılından bu yana organik ürün satışı yapmakta olan bir organik ürün pazarıdır. Organik ürünlerin faydalarından bütün insanların faydalanmasını sağlayan bir markadır. 2012 yılının Haziran ayından bu yana organik un satışı yapmaktadır. Organik un hizmetinden faydalanmak isteyen kişiler https://www.dogalavm.com/unlar adresinden alışveriş yapabilirler.

Yanıtla