Göz Kuruluğunun Sebepleri

Göz kuruluğu çağımızın hastalığı olarak en çok rastlanan rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Gözyaşı gözün dış etkenlere karşı korunmasına destek olup bir bariyer görevini üstlenir. Fakat çeşitli sebepler ile gözyaşının buharlaşması durumunda ise göz kuruluğuna rastlanır. Gözde yanma, batma, bulanık görme, kaşıntı gibi belirtileri gözlemliyor iseniz sizde göz kuruluğu rahatsızlığına yakalanmış olabilirsiniz.

göz

göz

Gözyaşının Azalmasına Neler Sebep Oluyor

  • Bedenin tüm organları için gerekli olan su göz kuruluğunun da artmasını sağlar. Su yerine gün içinde alına çay, kahve ve benzeri içecekler suyun yerini tutmadığı için susuz kalan bedende göz kuruluğu oluşur.
  • Klimalı ortamlarda uzun süre bulunan kişilerde de göz kuruluğuna rastlanır. Klima ortamdaki nemi yok ederek göz kurumasına neden oluyor.
  • Deniz tuzu ya da havuz kloru da göz için son derece zararlıdır. Bu sebep ile mutlaka gözlük kullanılması öneriliyor. Tuz ve klorun verdiği zararlarda mutlaka hekime başvurulması gerekir.
göz kuruluğu

göz kuruluğu

  • Makyaj ile uyumanın sonucunda da giz kuruluğu yaşanır. Bunun yanı sıra bakteri oluşumu ile daha farklı birçok hastalığa neden olabilir.
  • Güneş UV ışınları sebebi ile göz kuruluğunun yaşanmasını tetikler. Güneş gözlüğü kullanımın yanı sıra özellikle çocuklarda şapka kullanımına önem verilmesi önerilir.
  • Uzun süre bilgisayar, tablet ya da akıllı telefona bakmak da göz kurumasına sebep oluyor. Mutlaka ara ara gözleri dinlendirmek gerekir.

Yanıtla