Dünyanın En Ünlü Kadın Şairleri

Sanat dallarının kendi içinde farklılıkları olabiliyor. Her bir sanat dalı, kendi içinde özel ve güzel. Örneğin şiir sanki tüm dallardan daha farklı. İnsanların birbirine sordukları sorulardan birisidir genelde “Şiir sever misin?” diye oysa hiç düşündünüz mü, roman sever misin ya da resim sever misin denilmez, ille de şiir.

didem madak

didem madak

Zira şiir biraz matematiktir, biraz yaraların sanatsal olarak ifade edilen biçimi. O yüzden bir sözde şiir sevmeyenlerin yaraları olmadığına dem vurulur, bu doğru mudur bilinmez ama şiir başka bir şeydir ve insan hayatının bir yerinde şiirle istese de, istemese de buluşmuştur. Gelelim, şairlere. Şiir yazanların genelde erkek olduğu düşünülse bile öyle kadın şairler var ki, onları unutmak ciddi bir haksızlık.

İşte O Şairler

Füruğ Ferruhzad: 20. Yüzyılın sadece İran için değil, dünya edebiyatı içinde en önemli kadın sanatçılarındandır. O sadece bir şair değil, aynı zamanda yönetmen, yazar, oyuncu ve yönetmendir.

Silvia Plath: Sanki tüm şairler içinde başka bir yere sahip, naif kırılgan bir kadın o. Uğruna filmler yapılan. Sırça Fanus isimli kitabı çok başka bir yere konulsa da, o sağlam bir kadın şairdir.

Sappho: Dünyanın bilinen ilk kadın şairi. Yunan şair, aynı zamanda lirik şiirin de ilk akla gelen isimlerinden birisidir.

Silvia Plath

Silvia Plath

Didem Madak: Annem çok sevmelerin kadınıydı diyen şair, son derece özel bir kadın şairidir.

Lale Müldür: Sadece Destina şiiri ile bile efsaneleşmiş, sıra dışı kadınların belki de en üst sıralarında gelen kadın şair.

Yanıtla