İştah Kesen Yiyecekler

Diyet yapan ya da beslenme düzenine dikkat eden kişiler için açlık durumu oldukça sıkıntılı anlar yaşatmaktadır. Açlığın bastırılması için iştah kesen yiyecekler araştırılarak tüketimi sağlanmaktadır. İştah kesen yiyecekler, kişiyi gün boyu tok tutan besinlerdir. Bu besinlerin içeriğindeki vitaminler kişiye gün içerisinde enerji olarak geri dönmektedir. Böylelikle enerji üretimi ile birlikte açlık hissi ortadan kalkmaktadır.

Yumurta

İştah kesen yiyeceklerin başında şüphesiz yumurta yer almaktadır. Özellikle haşlamış yumurta, kişinin gün boyu tok kalmasını sağlayarak, açlık hissini ortadan kaldırmaktadır. Yumurta en büyük ve besleyici protein kaynaklarının başında gelmektedir. Günün başında 2 adet haşlanmış yumurta tüketen kişilerin gün boyu iştahlarının kesildiği görülmektedir. Kişiye faydalı enerji sağlayarak gün içerisinde enerjisinin de zinde kalmasını sağlar.

Çiğ Badem

Diyet yaparken kişilerin ara öğünlerinde tükettiği besinlerden biri çiğ bademdir. Çiğ badem içeriğindeki faydalı yağlar ile vücudun ihtiyaç duyduğu yağ gereksinimini karşılamaktadır. Mineral bakımından oldukça güçlü olan bu besin ara öğünlerde bir avuç tüketilerek bir sonraki öğün için tokluk hissi yaratmaktadır. Kalp ve damar sağlığı için önemli Omega 3 vitaminini vücuda sağlayan bu besinin gün içerisinde bir avuç tüketilmesi iştahın kesilmesini de sağlayacaktır.

Yulaf Ezmesi

Günümüzde diyet menülerinin vazgeçilmez besini olan yulaf ezmesi, metabolizma hızını arttıran ve uzun süreli tokluk hissi yaşatan besinlerdendir. Gün içerisinde sık sık acıkan ve yemek yeme isteği bulunan kişilerin sabah kahvaltısında şekersiz yulaf ezmesi yemeleri önerilmektedir. Yulaf ezmesi içerisinde bulundurduğu yüksek lif kaynağı ile kilo vermeye de yardımcı olur.

Tarçın

Beslenmesine dikkat eden ve diyette olan kişiler için tatlı krizlerine son veren besinlerin başında tarçın yer almaktadır. Tarçın kişilerin günlük tatlı ve şeker yeme ihtiyacını karşılayan ve iştah kesen besinlerden biridir. Özellikle şeker hastalarının bu besini gün içerisinde çay ya da toz şeklinde tüketmeleri önerilmektedir. Kan şekerini düzenleyen tarçın, yağ yakımını da arttırmaktadır.

Yoğurt

Protein bakımından zengin olan yoğurt, diyet menülerinde mutlaka bulundurulması gerekilen besinlerden biridir. Yağ yakımını hızlandıran bu besin aynı zamanda iştah keserek kişilere tokluk hissi yaşatmaktadır. Öğünlerin yanında bir kase yoğurt tüketimi, öğün dışı bir şeyler yeme isteğinin önüne geçmektedir.

Yanıtla