Hatay’da Görülmesi Gereken Yerler

Ülkemizde İstanbul’un ardından en çok farklı milletlerin yaşadığı bölge Akdeniz’in şirin kentlerinden birisi Hatay’dır. Hatay,  ilçeleri ile çok büyük bir kenttir. Mezopotamya için çok önemli bir geçiş durağı olan Hatay ziyaretinde görülmesi gereken tarihi yerler vardır. Medeniyetlerin ve dinler bahçesinin göze çaptığı bu Akdeniz kentinde görülmesi gereken yerlerin en başında Habibi Neccar cami gelir.

habibi neccar

habibi neccar

Müslümanlar ve hristiyanlar için çok önemli olan Neccar cami, mimarisi ile çok büyüleyici bir tarihi yapıdır. Hatay’da gezilmesi ve görülmesi yerlerden birisi de Aziz piyer kilisesidir. Hac dağının eteğinde bulunan bu eşsiz tarihi yapı özellikle bölgeye gelen hristiyanların uğrak adreslerinden birisi olmuştur.

Dünyanın 3. Büyük Mozaik Müzesi Burada

Tarih severlerin görmeden dönmemesi gereken önemli yapılardan birisi de Cehennem kayıkçısı heykelidir. Aziz piyer kilisesine çok yakın olan bu mitolojik eser görenleri hayret içinde bırakacak güzelliğe sahiptir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış nüfusunun önemli bir bölümünde arapların yaşadığı Hatay’da Antakya surları görmeniz ve fotoğrafını çekerek anı ölümsüzleştirmeniz gereken yerlerdir.

hatay

hatay

Tarihçilerin ve meraklıların hatay muhakkak görmesi gereken ve görmediği zaman birçok şeyi kaçırdığı yer olan Hatay arkeoloji müzesi kesinlikle görülmesi gereken tarihi yerlerden birisidir. Dünyanın 3. büyük mozaik müzesi olan Arkeoloji müzesinde gördüklerinizi unutamayacaksınız. Katolik kilisesi, sokullu külliyesi, ortodoks kilisesi, ve harbiye Hatay gelen yerli ve yabancı turistlerin görmesi gereken yerlerdir. Hatay’ın kültürünün parçası olan mutfağı da mutlak olarak tadılmalıdır.

Yanıtla