Sümüklüböcekten İlham Alındı ve Çok Güçlü Cerrahi Tutkal İcat Edildi

Doğa genelde sık görülen problemlere zarif çözümler önerir, bu, nereye bakacağınızı bilmeniz ve çözümü nerede bulacağınızın bilinmesi meselesidir. Sümüklü böcek, vücudun kaygan yüzeylerine yapışabilen ve dikiş ihtiyacını ortadan kaldırabilecek yeni bir tutkalın esin kaynağı oldu. Yeni buluş, doku yüzeylerine ya da daha derin yaralar için enjekte edilebilir bir solüsyon ya da yakı gibi, yapışkan bir yama olarak kullanılabilecek.

sümüklü böcek

sümüklü böcek

Tıpta Heyecan Yaratan Süper Cerrahi Yapıştırıcı

Onlarca yıldır bilim insanları, genellikle kanla kaplı olan vücuttaki dokulardaki yırtıkları giderebilecek bir yapıştırıcı bulmaya çalışıyorlardı. Süper yapıştırıcı yıllardır yaraları kapatmak için kullanılıyordu, ancak hücrelere karşı çok toksik olduğu için dokuya yapışmayacağından iç yaralanmalara asla yardımcı olamadı.

Harvard Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, salyangozlar tarafından üretilen yapışkan salgıdan esinlenerek çift katmanlı hidrojel malzemesi üretmeyi başardı. Esnek medikal biyolojik yapışkan, kanamalı ve ıslak zeminlere toksisite olmaksızın yapışıyor. Vücudun kendi esnek yapısına göre uyumlu içerik, ıslandığında bile süper güçlü yapışkan özelliğini kaybetmiyor.

tıbbi yapıştırıcı

tıbbi yapıştırıcı

Bu güçlü yapışkan malzeme, bildiğiniz suya dayanıklı yara bantları ile aynı şey değil. Bu sert yapıştırıcı ailesinin geniş kapsamlı uygulamaları var. Böyle yüksek performanslı bir malzeme, istenilen ebatlarda kesilebilen ve doku yüzeylerine uygulanabilen ya da daha derin yaralanmalar için enjekte edilebilir bir çözelti olarak tıbbi alanda çok sayıda potansiyel uygulamaya sahip. Aynı zamanda kalp işlevini destekleyen bir aktüatör gibi hedef yapılara tıbbi cihazlar bağlamak için de kullanılabilir.

Yanıtla