Gübreleme ile Antep Fıstığı Üretimine Yeni Bakış

Antep Fıstığı; Türk mutfağında pek çok yemekte ve tatlıda kullanılır. Özellikle tatlılarda kullanılan Antep fıstığı üretilirken ne kadar doğru bir şekilde üretilirse o kadar lezzetli olur. Ülkemizde Antep fıstığı üretimi son derece aktiftir ve yurt dışına da ihracat yapılmaktadır.

Antep fıstığı üretimi ülkemizde en fazla Gaziantep de yapılır. Ancak sadece orayla da sınırlı değildir. Ege Bölgesi’nde Çanakkale, Manisa, İzmir gibi yerlerde üretilirken Doğu da ise Mardin, Adıyaman, Şanlıurfa gibi illerde bol miktarda üretilir.

gübreleme ile antep fıstığı

Antep Fıstığı üretiminde gübreleme yöntemi çok fazla kullanılmaktadır. Özellikle de en hızlı şekilde üretim yapmak isteyen kişiler bu yöntemi kullanırlar. Ülkedeki üretim sektörünün büyümesi için kısa sürede yüksek miktarda üretim sağlanmalıdır.

Antep fıstığı gübreleme çok önemli bir konudur ve gübre seçimi yapılırken mutlaka gübrenin kalitesi göz önünde bulundurulmalıdır. Ne kadar kaliteli gübre kullanılırsa o kadar iyi ürünler elde edilir.

Antep Fıstığı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Antep fıstığı kök yapısı olarak oldukça güçlü olan bir fidan türüdür. Bu nedenle de birçok toprak türünde kolaylıkla yetiştirilebilir. Ancak en büyük birimi alabileceğiniz yerler kısmen kireçli olan topraklardır. Gübre ile karıştırılan toprağa dikim yapılır. Dikimi gerçekleştirdikten sonra hemen su verilmesi gerekir. Antep fıstığı yetiştirmek isteyen kişilerin mart-nisan aylarında yetişmeye elverişli olduğunu unutmaması gerekir. Antep fıstığı genellikle iki yılda bir ürün verir.

Gübrelerimizin Antep Fıstığı Üretiminde Kullanımı

Gübrelerimiz Antep fıstığının yetiştirilirken çok daha fazla ürün vermesini sağlar. Gübrelerimiz genellikle yapraktan püskürtme yöntemi ile uygulanır. İlk dikim gerçekleştirildiğinde 200 litrelik bir suda ürünümüz çözünür ve Antep fıstığı ağaçlarının yapraklarına doğru püskürtülür.

15-20 gün sonra yeniden farklı bir ürünümüz 100 litre suda çözünür ve yeniden yapraklara doğru püskürtülür. 15-20 gün sonra yeniden 100 litre suda çözünür ve yapraklara püskürtülür. Bu şekilde 3 kez işlem yapıldıktan sonra fıstıkların meyveye dönmesi beklenir. Ancak her seferinde farklı ürünler kullanılır. Bu ürünlerimize ulaşmak ve hakkında daha detaylı şekilde bilgi almak için https://www.ufuktarim.com/besleme-programlari/antep-fistigi sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yanıtla