Sahte Doları Anlamanın Yolları

Günümüzde sahte paraların yaygınlığı artık bu konuda adeta uzman olmayı gerektirmiştir. Öyle ki sahte para dolandırıcılığı ile mağdur olan vatandaşlarımızın sayısı hiçte az değildir. Peki sahte doları nasıl anlarız? Bunlara değinmek gerekirse; öncelikle gerçek dolarda kullanılan kağıt oldukça kaliteli bir kağıttır. Kayganlığı vardır. Sahte dolarda ise kalite oldukça düşüktür ve gerçeğe oranla daha ince bir kağıt kullanılır. Bununla beraber orijinal dolardaki o kayganlık sahte dolarda yoktur.

Kullanılan cihaz nedeniyle gerçek dolardaki renk ve grafik kalitesi oldukça yüksektir. Sahte dolarda ise dikkatli bakılırsa soluk renkler olduğu anlaşılacaktır. Hatta bazı yazılarda okunmama, birbirine geçme gibi durumlar da gözlemlenebilir.

Gerçek dolar üzerinde bulunan şerit şeklindeki filigran ise sahte ile olandan ayrılmayacak bir unsurdur. Bu filigranın üzerinde n banknot tutarı yazar. Işıkta bakıldığında banknotun her iki tarafında rahat bir şekilde görülecek yazı ve filigran sahte olanda aynı şekilde görülmez.

Kabartmalı Olmasına Dikkat

Gerçek dolarda sağ tarafta boşlukta kağıdın inceltilmesi neticesinde elde edilmiş olan filigran bulunur. Işığa tutulduğunda bu filigran çok net görülür. Sahte dolarda ise bunu göremezsiniz.

Sahte Dolar

Sahte Dolar

Gerçek dolarda ortadaki resmin çevresindeki çizgiler düzgün şekildedir. Eğer bu çizgiler düzgün ya da net değil ise elinizdeki dolar büyük ihtimal sahtedir.

Dolar üzerindeki bazı bölümler kabartmalı şekildedir. Dolar üzerinde parmaklarınızı dolaştırdığınızda herhangi bir kabartma hissedemiyorsanız büyük ihtimal elinizdeki dolar sahtedir.

Yanıtla