Ayaklarda Çatlak Nasıl Giderilir

İleri yaş gurubundaki insanların yaşadığı cilt problemlerinden birisi ayağın topuk bölgesinde yaşanan çatlaklıklar olmuştur. Sertleşen ve çatlayan topuklardan kurtulmak için evde kendi imkanı ile yapabileceğiniz karışımlar vardır.  Evde kendi imkanlarınız ile çatlayan ve sertleşen bölgelerin yumuşatılması için yapacağınız karışımların ilki bal karışımıdır. Balın sahip olduğu mucizevi güç çatlayan bölgenin yumuşamasını sağlar.

Bunun için ılık suya bir bardak bal suya atıp karıştırmak ve ayağı bir süre bu ballı su içerisinde bulundurmak çatlayan topuk bölgesinin yumuşatılmasını sağlar. Çatlayan topuklar için evde yapılabilecek karışmalardan birisi zeytinyağı  ve yulafın birleştirilmesiyle oluşan maske şeklindeki karışımdır. Hazırlanacak bu tip karışımın ayağı sürülmesi ve bir süre ayakta bekletilmesi çatlak kısmın deyim yerindeyse pamuk gibi olmasına neden olacaktır.

ayak topuklarındaki çatlaklar

ayak topuklarındaki çatlaklar

Çatlaklardan Kurtulmak İçin Evde Hazırlanan Karışımlar

Maske işlemini yıkamak için soğuk su kullanmak gerekir. Evde çatlak ayak topuklarından kurtulmak için kendi evinizde yapabileceğiniz karışımların bir diğeri muz maskesi olmuştur. Cildi nemlendirmek ve temizlemek için kullanabileceğiniz en pratik ve ucuz yöntem olan muzlu maske yapmaktır.

Evde çok kolay bir şekilde yapabileceğiniz muz maskesinde elinize aldığınız bir muzu iyi bir şekilde ezin. Ezilmiş olan muzu çatlak bölgeye sürün ve yaklaşık 15 dakika ayağınızda bu sürdüğünüz karışımı bekletin. 15 dakika sonra ılık su ile yıkama işlemini gerçekleştirin. İşlem sonrası ayağınız çatlak bölgesinin 15 dakika öncesinden daha yumuşak olduğunu görürsünüz.

Yanıtla