Gece Atıştırmaları Güneş Yanığına Neden Olabilir mi?

Şimdiye kadar kilo vermeye çalıştıysanız, muhtemelen kalori, karbonhidrat, antioksidanlar ve daha fazlasıyla ilgili her türlü tavsiyeyi duymuşsunuzdur. Özellikle de gece atıştırmaları ile ilgili kültleşmiş felaket senaryoları var. Elbette geç saatlerde yemek kötü, ancak yeni bir çalışma, gece yemek yemenin muhtemel bir başka olumsuz sonucu olduğunu keşfetti: Güneş yanığı riski! Çok alakasız görünüyor değil mi? Hadi, bu ilginç araştırmaya bir göz atalım.

gece atıştırması

gece atıştırması

 

Yemek Yeme Alışkanlıklarına Cilt Tepki Veriyor

Kaliforniya Üniversitesi O’Donnell Beyin Enstitüsü tarafından yürütülen bir araştırma, yalnızca gece ve yalnızca gündüz saatlerinde beslenen farelerin ultraviyole B (UVB) ışığa maruz kaldıklarında daha fazla cilt hasarı gösterdiğini buldu. Araştırmacılar, normal dışı yeme zamanlarının cildin biyolojik saatini ve ayrıca (UV hasarlı cildi onaran ve gün içinde daha az aktif olmaya yönelten bir enzim olan) “Xeroderma pigmentosuim A grubu” (XPA) üretimini bozabileceğini iddia ediyor.

Normal saatlerinde beslenen fareler, değişmiş XPA döngüsünü göstermedi ve aynı zamanda gündüz UV ışınlarına karşı savunmasız değillerdi. İnsanlara herhangi bir sonuç çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bilim insanları, cildin yemek yediğimiz zamanla ilgili tepki vermesini oldukça şaşırtıcı buluyor.

gece yemeği

gece yemeği

Bu demek oluyor ki normal bir yemek programınız varsa, o zaman gündüzleri UV’den daha fazla korunacaksınız, aksi halde cildinizde Güneş yanığı benzeri hasarlar görülebilir. Bilim aksini söyleyene kadar, Güneş’ten hasar görmüş farelerin kaderini potansiyel olarak önlemek için uygun saatlerde yemek yemeyi deneyin.

Yanıtla