Gastritiniz Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Mide iç kısmındaki iltihap ya da tahrişle ortaya çıkan gastrit midede başlarda yüzeysel bir hasar verirken önlem alınmaz ise ileriki evrelerde ülser ya da kanser gibi daha ciddi durumlara yol açabilir. Çevresel faktörler ve yaşam tarzına, yiyecek ve içeceklere göre tetiklenen gastrit durumunda en önemli belirti mide ağrısı ve hazımsızlıktır. Kronik hale gelmiş bir gastritte belirtiler daha şiddetlidir. Akut dediğimiz daha minimal gastritte ise etki daha azdır ve belirtiler kendisini göstermeyebilir.

gastrit

gastrit

Mide bulantısı, hıçkırık ve geğirme, berrak ya da yeşil renkte kusma, iştah kaybı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca gastrit varlığından şüphe ediliyorsa kan testleri de sonuca ulaşmak için uygulanabilir. Kan testi gibi dışkı testi de gastriti belirlemede uygulanabilir. Bir başka test olan üre nefes testi nefes küçük bir cam şişe içerisine üflenir. Şayet gastrite neden olan bir enfeksiyon söz konusu ise nefeste radyoaktif karbon olacaktır.

Ufak Bir Test İle Anlamak Mümkün

Üst sindirim sistemine uygulanacak endoskopi ile gastritin varlığı araştırılabilir. Küçük bir kamera ile yemek borusu, ince bağırsak ve mide araştırılır.

gastrit tedavisi

gastrit tedavisi

Şüpheli bölgeden alınacak bir doku örneği ile bakteri varlığı araştırılır.  Bir başka uygulama olan baryum görüntüleme x-Ray ise endoskopiye oranla daha kolaydır ve anestezi gerektirmez. Üst sindirim bölgesinin görüntülenmesi için çekim öncesinde hastaya baryum içerilir. Bu şekilde gastritin varlığı teşhis edilebilir.

Yanıtla