Depresyonu Önlemek için Beslenmenize Dikkat Edin

Depresyon günümüzde insanların sıklıkla karşılaştığı bir durum. Günlük hayatta karşımıza çıkan zorluklar, kayıplar ve başarsızlıklar vücudumuza olumsuz etki ederek mutsuz, halsiz ve yorgun hissetmemize sebep olabilir. Ancak depresyonunun altında yatan tek sebep yaşadığımız durumlar değildir. Yediğimiz, içtiğimiz besinlerde bulunan toksinler yani vücudumuza zarar veren maddeler de depresyonu tetikleyerek mutsuz hissetmemize sebep olur.

depresyon

depresyon

Depresyonun Önüne Geçmek için Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Yediğimiz besinlerde bulunan A ve C vitamini depresyonu önleme konusunda en büyük yardımcımız. Bu vitaminlerin yer aldığı domates ise en çok tüketmemiz gereken sebzelerin başında geliyor.

Çikolata, vücudumuzda endorfin salgısını tetiklemesi açısından olmazsa olmaz. Ancak çikolata seçiminde dikkatli olmak ve bitter çikolata gibi kakao ağırlıklı olanları tercih etmek etkisinin görülme oranını artıracaktır. Çikolata ayrıca yüksek tansiyona iyi gelen ve vücudumuzda olumlu etki yaratan oldukça faydalı bir besin olarak da biliniyor.

depresyon belirtileri

depresyon belirtileri

Sağlıklı beslenme dendiğinde her daim karşımıza çıkan balık oldukça faydalı bir besin kaynağı. İçeriğinde bulunan Omega 3 ise depresyonun önüne geçmemiz için yardımcı olabilecek bir besin.

Tüm bunların dışında bol bol meyve yemek ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak depresyonun etkilerinden uzaklaşmamıza yardımcı olacaktır. Günlük hayatımızda karşımıza çıkan zorluklara vücudumuzun olumsuz yanıt vermesini önlemek adına fındık ve ceviz gibi kuruyemişlerin tüketimine ağırlık vermek bizleri depresyona ve hastalıklara karşı daha dirençli hale getirecektir.

Son olarak depresyonun önüne geçmek ve vücudumuzun düzenli çalışmasına imkan vermek için bol su tüketmek faydalı olacaktır.

Yanıtla