Dikdörtgen Salon Nasıl Düzenlenir?

Gün içerisinde yoğun ve yorgun bir günün bitiminde evde rahat bir zaman geçirmek istediğinizde, televizyon kısık bir seste salonda dinlenirken ve keyifli bir zamanı dostlarınız, arkadaşlarınız ya da ailenizle birlikte geçirmek istediğinizde fiziksel özellikleri açısından şık bir ortama sahip olmak istersiniz. Şık bir salon oluşturmak adına, dikdörtgen salonlarda nasıl bir şekilde dekorasyon yapılmalıdır? Salonları dikdörtgen olanlar nasıl bir döşeme ile buraları şık alana sahip yapabilirler? Bu konu hakkında sizlere harikulade fikirler…

Dikdörtgen salonlarda odanın 2’ye bölünmesini sağlayın. Bu tip durumda geniş bir alanı gözünüzde tasarladığınızda, ikiye bölerek istediğiniz gibi dekorasyon yapabilirsiniz. Örneğin TV ünitesi dahil olduğu alanda güzel bir koltuk takımıyla ve sehpa ile beraber dekorasyon tamamlarken, diğer alan bağımsız olacak şekilde yemek odası veya kütüphane alanı yapabilirsiniz. Bu şekilde salonda isterseniz çalışma odasına ait bir alan bile yaratarak, 2 dekor fikrinin de bir arada olduğu şekilde salon tasarımına sahip olabilirsiniz.

Renkleri Gruplamayı Deneyin

Özgün bir tasarım düşündüğünüzde, bu durumlarda odaların duvar boyalarının tarzınıza uygun şekilde farklı renklerde olmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin uzun duvarı farklı bir renk, kısa duvarı farklı bir tonda renklerle boyayarak daha farklı ve orijinal tasarım yaratmış olabilirsiniz.

Eşya Konumlamasını İyi Yapın

Dikdörtgen alanlarda salonlar için eşyaları iyi bir konumlama yapmak önemlidir. Dikdörtgen alanlarda yeterli seviyede geometrik şekilde alanı bilirseniz, odalarınızda hem yemek masalarınızı hem de koltuk takımını doğru şekilde ayarlayabilirsiniz.

Dikdörtgen salonlarınız için berjer takımlarını, tekli berjerleri doğrudan kısa kenarlı duvarlara yerleştirirseniz, çok daha verimli bir alan kullanmış olursunuz. Aynı şekilde 3’lü koltuklarınızın da uzun kenarda olması, çok daha alanı verimli kullanmanızda size yardımcıdır.

Dikdörtgen salonlara yönelik birçok ek eşyalarınızı da uygun şekilde kullanın. Dar dikdörtgen salonunuz varsa orta sehpaların elips olmasını sağlarsanız, çok daha verimli ve modern bir hava katarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde özellik bakımından fonksiyonel seçimler yapabilirsiniz.

Salonlarda olmazsa olmaz halılar için, salonun dar veya uzun oluşu için mobilya yoğunluğuna dikkat edin. Dekorasyon açısından asıl parçalar, halı seçimleri olacaktır. Bu nedenle evdeki tarzınız ve renklere göre ferah, sade halılarla daha geniş ve rahat bir alan seçebilirsiniz. Yemek ve oturma alanlarında ise halıların, kilimlerin çok daha ferah olması için düz renk seçmeniz oldukça yararlı fikir olacaktır.

Yanıtla