Evdeki Havayı Temizleyen Bitkiler

Günümüzde hava kirliliği özellikle kış ayarlında bir hayli artarken konu ile ilgili olarak yetkililerin ve bilim adamlarının çalışmaları devam ediyor. Aynı zamanda evin havası da insan sağlığı için oldukça önemlidir. Evin düzenli olarak havalandırılması ve ortamdaki havanın temiz olması ise hastalanma riskini en aza indirirken aynı zamanda daha sağlıklı bir yaşamında işaretidir.

areca palmiyesi

areca palmiyesi

1980 Sonrasında Nasa tarafından uzay istasyonlarının havasını temizlemek adına başlatılan çalışmalar sonrasında elde edilen verilere göre iç mekânda havayı temizleme özelliğine sahip olan bitki türlerinin varlığı deneylerce anlaşıldı. 9 yıllık bir araştırma sonucunda elde edilen verilere göre 9 metrekarelik alanda bir adet bu bitkilerin bulundurulması durumundan ev havasının temizleneceğini de ortaya koyuyor. Buna göre evinizde besleyerek ortamda bulunan havanın temizlenmesine destek olacak olan üç bitkiye yer verdik.

Areca Palmiyesi

Görüntüsü açısından küçük bir palmiyeye benzeyen ve son derece güzel bir dekorasyon dokunuşlu elde etmenize destek veren areca palmiyesini salonunuzda ya da oturma odanızda tercih edebilirsiniz. Gündüzleri tam bir oksijen üretim tesisi olarak iş gören bu bitki havanın temizlenmesinde etkilidir.

paşa bitkisi

paşa bitkisi

Paşa bitkisi

Tüm gece boyunca oksijen üretme paşa bitkisini özellikle yatak odanızda değerlendirmeniz önerilir. Eğer oturma odanızı geç saatlere kadar kullanıyorsanız bu alanda da değerlendirebilirsiniz.

Sarmaşık

Hava filtreleme görevi üstelenen sarmaşık havadaki kimyasalları temizleme konusunda oldukça etkilidir.

Yanıtla