Diz Egzersizinin Önemi

İnsan bedenin en önemli bölgelerden birisi bacak bölgesidir. Bacak bölgesi tüm bedeni taşıyan bir uzuvdur. Bacakta diz bölgesi oldukça önemlidir. Diz bölgesinin yük çok fazla bindiği için kaslarının güçlü olması gerekir. Diz bölgesinde kemik erimesi, kireçlenme gibi hastalıklar en sık görülen hastalıklardır.

Bu hastalıkların önüne geçmek için  yapılacak diz egzersizleri dizin güçlü ve kaslı görünmesini sağlar. Diz egzersizlerinde kombin yapmak çok önemlidir. Diz egzersizlerini ev de kolaylıkla yapabileceksiniz. Basketbol, Fitness gibi sporlar diz bölgesinin güçlenmesini sağlar. Diz bölgesinin güçlendirilmesi için yapılan egzersizler, Step, Topuk üstü hareket, esneme ve oturma egzersizleri olmuştur.

diz ağrıları

diz ağrıları

Diz Egzersiz Yöntemleri Nelerdir

Step birçok kadının evde yaptığı egzersizlerden birisidir. Evde yapacağınız diz egzersizlerinde tüm gücünüzü ayaklarınıza vererek yavaş yavaş yapacağınız çömelme hareketi dize ağırlık vererek bölgeyi güçlendirecektir. Bunu 10 tane 3 kez yapabilirsiniz. Gerginliğin 3 saniye durması yeterli olacaktır. Topuk üstü egzersizi ise kişinin kendini sabitlemesi suretiyle yaklaşık 5 santim zıplama ile yapılan harekettir.

Evlerde yapılan diz geliştirme egzersizlerinden birisi de oturma egzersizi olmuştur. Oturma egzersizinde sırtınız bir duvara bağınızı belirli açı şeklinde açarak diz bölgenize ağırlık verilir. Böylelikle gerelim diz bölgesinin güçlenmesine neden olur. Set halinde yapacağınız bu uygulama 10 ve 15 şeklinde iki farklı şekilde uygulanır. Bu hareket aynı zaman bel sakatlıklarının oluşmasını da engelleyen bir egzersiz olmuştur.

Yanıtla