Demlikte Kalan Çayı Kullanmanın Yöntemleri

Türklerin en çok tükettiği içeceklerin başında gelen çay, neredeyse her evde demlenmekte. Demlikte kalan çayı dökmek yerine farklı şekillerde de değerlendirebilirsiniz. Çayın faydalarını sizler için toparladık.

çay

çay

Çay Nelere İyi Gelir?

Işıltılı ve göz alıcı saçlara sahip olmak için türlü türlü saç bakım ürünü kullanmanıza pek gerek yok aslında. Saçlarını yıkadıktan sonra soğuk çay ile tekrar durulayın ve beş dakika kadar bekleyin. Ilık suyla saçlarını tekrar yıkadıktan sonra saçlarınızın ışıldadığını fark edeceksiniz.

Soğuk çayı pamuğa damlatıp daha sonra da cildinizi tonikler gibi temizleyebilirsiniz. Cilt lekelerine çok iyi gelen çay aynı zamanda da cildinizin kaybettiği nemi kazandıracaktır.

Gözünüzde çıkan bir arpacıktan ya da gözaltı morluklarından şikayetçiyseniz ılık çay ile on dakika boyunca göz çevrenize tampon hareketlerle masaj yapın ve belirli aralıklarla tekrarlayacağınız bu hareket sayesinde gözlerinizdeki sorunlardan kurtulabileceksiniz.

çayın faydaları

çayın faydaları

Çaydanlıkta demlemiş olduğunuz çayın kalanını soğuk bir şekilde bir kaba dökün ve en az on beş dakika boyunca ayaklarınızı bu çayın içerisinde bekletin. Çayın içerisinde bulunan tanik asit sayesinde ayak derinizde bulunan gözenekler küçülecek ve terleme sorunu yaşamayacaksınız.

Yaşanan hava değişimleri ya da enfeksiyonlar sebebi ile boğazınızda sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda direkt ilaç alımı sağlıyoruz fakat buna gerek yok aslında. Demlediğiniz çay ılık bir hale geldiğinde onunla gargara yaparak boğaz sorunlarınızı doğal yollar ile çözebilirsiniz.

Yanıtla