Sahur Yapılmadan Tutulan Oruç Baş Ağrısının Sebebi

Ramazan ayına az bir zaman sahur ve iftar ile ilgili olarak birçok sağlık detaylarına yer veriliyor. Doktorlar tarafından yapılan açıklamalara göre sahur yapılmadan tutulan oruç baş ağrılarını tetiklemekte. İşe gitme telaşsı ve daha birçok sebepten dolayı akşam geç saatlerde yapılan sahur gün içinde baş ağrısına sebep oluyor. Zamanında kalkılarak yapılan sahur yemeği ise bu etkiden kurtulmanıza sebep olabilir.

Özellikle bütün gün iş başında olması gereken kişiler için sahur vakti uyanmak oldukça sıkıntılı olabiliyor. Bazı kişiler yalnız oldukları için uyanmaktan korkarak da gece geç vakit yemek yiyerek sahura kalkmıyor. Fakat bu konuda uzmanlar uyarıyor sadece baş ağrısı değil dikkat dağınıklığı ve daha birçok rahatsızlığına sebep sahursuz tutulan oruç olarak açıklandı.

Sahura Kalkmanın Faydası

  • Sahura kalkarak daha az bir süre aç kalınır.
  • Metabolizma hızlanır ve hızla yenilen yemekler daha az rahatsızlık yaratır.
  • Sahurda hafif yemeklerin tercih edilmesi günü daha sağlıklı geçirmek için önemlidir. Özelikle yağlı olan besinlerden bu saatte uzak kalınması öneriliyor.
  • Sahur da içilecek olan su da gün içinde böbrekler için son derece önem taşır. Gün içinde bir daha su tüketilemeyeceği için sahur da kalkılarak bol miktarda su tüketilmesi öneriliyor.
  • Hem tatlı hem tuzlu dengesinin özellikle kahvaltı ile dengeleneceğini bildiren uzmanlar yumurta peynir ve yoğurdu öneriyor.

Yanıtla