Müzik Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Müzik nedir ve nasıl keşfedilmiştir?

Müzik her zaman insanlar için çok önemli olmuştur. Geçmişte insanlar müziğe çok önem vermiş ve bunu sesle ritimle tamamlamışlardır. Müzik insanlara çok iyi hissettirir tüm duyguları açıklaması için yardımcı olur. Tamamen insanların iç dünyasına hitap eden müzik, fikir alışverişlerine yardımcı olur ve insana iyi hissettirir böylece insanlar kendilerini müziğe adayabilir. Bazı insanlar doğuştan gelen bir müzik zekasına sahiptir ve ortaya çıkarılmalıdır. Pek çok ünlü besteci vardır bu besteciler yüzyıllar geçse de hala gizemlerini korurlar hala dinlenir ve ilham verirler. Bunu bir usta olarak kabul eden çoğu bestekar ve ses sanatçısı kendilerine ışık tutan bu ustaları hem gelecek nesillere taşır hem de kendi müziklerini insanlara ulaştırır. Devlet yöneticileri ve din adamları da müziği kullanabilirler ve halka ulaşmak için çok önemli bir yol olduğunu bilip buna göre sanatkara da din konusunda  çeşitli görevler verilebilir.

Müzik dersleri nasıl olmalıdır?

Müzik daha anne karnındayken başlayabilir. Bu durumda insanlar bebekleri daha doğmadan belirlediği müzik tarzlarını dinlerler ve bebeklerinde anne karnında buna tepki verdiklerini gözlemlerler. Bu durumda aile üyelerine çok büyük iş düşer çocuk doğduğu andan itibaren müziğe başlanabilir. Bu durumda çocuk müzikle iç içe büyür ve yeteneklerini keşfetme yolunda adımlarını atar enstrümanlar alınabilir böylesi durumlarda çocuğun yaşı unutulmamalı ve başarabileceği seviler bilinmeli ona göre bir ders verilmelidir. Müzik dersleri alınırken çocuk kesinlikle zorlanmamalı ve istekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer buna dikkat edilmezse çocuk soğuyabilir ve yapmak istemeyebilir kendini zorlayan çocuk bir yerde patlayıp kendini her şeyden soyutlayabilir bu tarz durumlara dikkat eden bilinçli ebeveynler çocuklarının isteklerine kulak verirler.

Okulda müzik dersleri nasıl işler?

Toplumda var olan müzik algısı çok gelişmiş değildir fakat giderek bu algı değişmekte ve müziğe çok fırsat olanakları açılmaktadır. Okulun ilk aşaması olan okul öncesi eğitim  kurumlarında başlanan müzik dersleri çocuklara çok eğlenceli gelir ve yeni aletlerle ve seslerle tanışan çocuklar korolar da oluşturup daha farklı müzik tarzlarını deneyebilirler. Özel günlerde müzikli etkinlikler düzenlenir ve çocuklar bu durumlara ilgiyle yaklaşır. İlk öğretimde ise durum biraz daha teoriğe doğru adım atar notalar ses tonları öğrenilir böylece çocuklar çalıp söyledikleri sesleri tanırlar. Bu durum bazen sıkıcı bir hal alabilir böylesi durumlarda öğretmene büyük rol düşer, öğretmenler yeni şeyler denemekten kaçmamalıdır.

Daha çok ilgili olan öğretmenler çocukların yeteneklerini de keşfedebilir ve geleceğin parlayan çok iyi müzik sanatçıları ortaya çıkabilir. Ailenin de desteğini alan çocuklar müziğe daha çok asılır ve belki de gelecekte sahip olacakları mesleği çocukluk yıllarından belirleyebilirler. Sadece yetenek olması gerekir diye bir şeyde kesinlikle yoktur pek çok müzik okulu vardır ve oralarda çok fazla müzik bilgisine erişip kendimizi geliştirebiliriz.

Yanıtla