Her Şeyi Hatırlamak Mümkün!

21.yüzyıl insanları olarak temel problemlerimizden biri de unutmak… Yemeği ocakta, ütüyü prizde, kahveyi cezvede unutuyoruz. Hatta bazı günler oluyor ki çıkış saati gelmesine rağmen çocuğumuzu okuldan almak bile çıkıyor aklımızdan.

hatırlamak

hatırlamak

Bazı durumlarda unutmak insana verilen en iyi özelliklerden biri, ama dediğimiz gibi ‘bazı’ durumlarda. Kötü anılardan kurtulmak için unutkanlık en iyi silahken, günlük yaşamda ve iş yaşamında unutmak çok da faydalı değil. Dengesiz beslenme, düzensiz uyku, dikkat dağınıklığı ve çok şeyi bir arada düşünme gibi sebepler nedeniyle unutuyoruz. Ancak unutmamak mümkün! Nasıl mı?

Unutkanlıktan Kurtulmak İsteyenler için Öneriler

  • Küçük notlar alın. Her şeyi aklınızda tutmanız imkânsız. Üstelik yazmak hafızayı her zaman kuvvetlendirir. Unutmak istemediğiniz konuyu not alarak çokça zaman geçirdiğiniz alanlara yapıştırın. Mesela sabah işe giderken yapmak istediğiniz şeyi yazarak banyo aynasına yapıştırabilirsiniz.
  • Anımsatıcınızı kullanın. Akıllı telefonlar sadece internete girmek için yapılmadılar. Hayatımızı kolaylaştırmak da onların işlerinin parçası… Telefonunuzun anımsatıcısına görevlerinizi ekleyerek unutma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.
unutkanlık

unutkanlık

  • Faturalarınız için bir takvim yapın. Ödemeyi unuttuğunu faturalar canınızı sıkmaya başladıysa, kendiniz için bir ödeme takvimi yapmanızın zamanı geldi demektir. Hemen kolları sıvayın ve ödeme tarihlerinizi takvime not etmeye başlayın.
  • Kapınızın yakınlarına kara tahta yerleştirin. Evden çıkarken unutmak istemediğiniz her şeyi bu tahtaya yazmaya ne dersiniz? Oldukça iyi ve estetik bir fikir gibi gözüküyor. Değerlendirmenizde yarar var.

Yanıtla