Keten Ayakkabıyı Nasıl Temizleriz? 

Oldukça kullanışlı olan keten ayakkabı gündelik yaşamda rahatlığı ile tercih sebebidir. Yapısı ile hem şık hem de rahat olan bu ayakkabıların temizliği ise önemlidir. Diğer ayakkabılara oranla temizliğinde dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Öncelikle ayakkabı tozlanmış ise yapısı yumuşak olan kıllı bir ayakkabı fırçası ile fırçalanmalı ve tozu alınmalıdır. Taban kısmının temizliği ise ıslak bir bez vasıtası ile yapılmalıdır. Kenar kısımlardaki plastiklerde bulunan lekeler çıkmıyor ise arap sabunu ve su karışımını kullanabilirsiniz. Ayrıca diş macunu da bu amaçla kullanılabilir.

keten ayakkabı modeli

keten ayakkabı modeli

Şayet keten ayakkabı üzerindeki lekeler sadece toz değil ise ve daha etkili bir şekilde temizlenmesi isteniyorsa bu durumda çamaşır makinesine ayakkabılar atılabilir. Bu şekilde temizlenecekse ayakkabılar bir kılıf vasıtası ile yıkanmalıdır. Ayrıca makine çok dolu ya da çok fazla boş olmamalıdır. Ayrıca çamaşır makinesinde ayakkabı rengine uygun çamaşırların olmasına dikkat edilmelidir. Yıkamayı düşük bir sıcaklıkta gerçekleştirmek gerekir.

keten ayakkabı

keten ayakkabı

Elde Yıkamak İstiyorsanız…

Şayet keten ayakkabılar çamaşır makinesine atılmak istenmiyorsa o zaman bir miktar karbonat ve sıvı çamaşır deterjanı ılık suya eklenmelidir. Ardından elde edilecek karışım ile ayakkabılar temizlenir. Yumuşak ve temiz kıllı bir diş fırçasını bu karışıma batırarak ayakkabıyı ovarak temizleyebilirsiniz. Temizlik işlemi bittikten sonra soğuk su ile ayakkabılar durulanmalıdır. Ardından ayakkabıların içine renksiz bir kağıt koyarak kurumaya bırakılabilir.

Yanıtla