Montessori Ahşap Oyuncaklarla İlgili Bilinmeyenleri

Çocukların okulu, sağlığı kadar, gelişimi için ” oyuncaklar ” da çok önemli etkendir. Çocuk Gelişimi uzmanları bunu ebeveynlere sık sık hatırlatır. ” Oyuncak ” kavram olarak insanlık tarihi kadar eskidir. Arkeolojik bulgular arasında pek çok farklı yerlerde değişik oyuncaklar bulunmuştur.

Oyuncak kısaca; çocukların oyun oynarken kullandıkları her türlü obje ve nesne olarak tarif edilebilir. Basit bir  bez bebek de bugün çok karmaşık ve elektronik, mekanik özellikleri olan robot ve benzeri oyuncaklar da ” oyuncak” kategorisinde yer alır.

Montessori Oyuncaklar Ne İşe Yarar?

Günümüzün bilinçli anne ve babaları oyuncaklarının çocuğun gelişimi üzerindeki etkisini kavramış olduklarından, oyuncak seçerken daha bilinçli davranmaktalar. Çocuk gelişim uzmanları veya diğer alan uzmanlarınca tasarlanmış farklı oyuncaklar üretilmektedir. Bunlardan birisi de montessori oyuncak modelleri diri. Ayrıca montessori ahşap oyuncak doğru seçilmelidir. Bunun yanı sıra 2 yaş montessori oyuncakları özenle seçilmelidir. Çocuklar montessori eğitici oyuncak ile rahatlıkla oynayabilirler. Çocuk gelişiminde ” Montessori ” yaklaşım her geçen gün daha çok ilgi uyandırmaktadır

Montessori Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuğun ve bebeğin gelişiminde ” oyuncak” ın yeri tartışmasızdır. Fakat her oyuncak diye satılan ürünün de çocuğunuz için faydalı olduğu söylenemez. Bu nedenle çocuklara oyuncak seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini şöyle sıralamak mümkündür:
– Oyuncak, çocuğun yaratıcılığını geliştirici özellikte olmalıdır.
– Oyuncak, çocuğun bazı yetileri üzerinde olumlu katkı sağlayabilecek nitelikte olmalıdır. Çocuğun seçme ve değerlendirme duygusunu geliştirebilmelidir.
– Yine oyuncak çocuğun, kendi kendine karar verebilme niteliğine katkı sağlamalıdır.
– Oyuncak, çocuğun belirli alanlarda  beceriler kazanmasına imkan sağlayabilecek özellikte olmalıdır.

Çocuklar İçin Montessori Oyuncak Çeşitleri

Bu listeyi uzatmak mümkündür. Bugün kısaca söylemek gerekirse ” oyuncak ” çocuğun eğlenmesi kadar; zihinsel, bedensel, psiko sosyal gelişimine de katkı vermelidir.
Bazı bilimsel yaklaşımlara uygun üretilen oyuncakların çocuk gelişiminde son derece faydalı olduğu görülmektedir. Montessori kavramını; montessori oyuncak ile anlatmak mümkün.  Ayrıca montessori ahşap oyuncak çeşitleri de oldukça eğiticidir. Özellikle 2 yaş montessori oyuncakları da özenle seçilmelidir. Bununla birlikte montessori eğitici oyuncak montessori eğitici  bilhassa tavsiye edilmektedir.

Montessori Kavramı Nedir?

İtalya’nın ilk kadın hekimi Maria Montessori olup bu sistem kendisinin ismi ile anılmaktadır. Bir pedagog olan Doktor Maria Montessori şöyle der; her çocuğun öğrenme hızı birbirinden farklıdır, her çocuğun ilgi duyduğu alan farklıdır ve elbette her çocuğun becerileri de farklılık gösterir.
İşte ” Montessori Eğitim Felsefesi ” diye bilinen ve son derece kapsamlı olan bu eğitim felsefesine uygun özel montessori oyuncakları da üretilmektedir.

Montessori Oyuncaklarının Çocuk Gelişimindeki Yeri Nedir?

Montessori oyuncakların en önemli ayırt edici özelliği, hem montessori eğitim felsefesine uygun tasarlanıp üretilmiş olmalarıdır. Hem de oyuncakların günlük hayattaki gerçekleri ile aynı malzemeden yapılmış sadece onların daha küçük yani minyatürleri olmalarıdır. Çünkü bu eğitim felsefesine göre çocuklara oyuncaklarla bile  gerçek yaşam becerileri kazandırılmalıdır.

Montessori Oyuncak Nedir?

Montessori Eğitim Felsefesine göre çocuk kendi keşfederek öğrenmelidir. Bu sebeple de çocuklara verilen oyuncağın ” ne yaptığı ” değil de çocuğun bir oyuncakla ” keşfettiği ” önemlidir.
İşte montessori eğitim felsefesine uygun biçimde oyuncaklar da buna uygun biçimde tasarlanarak, yine bu felsefeye uygun olan malzemelerden üretilmektedir. Görüleceği üzere ” Montessori Eğitim Felsefesi ” kapsamlı ve birçok alanı ilgilendiren bütüncül bir yaklaşımdır.

2 Yaş Grubu Çocuklar İçin Montessori Oyuncak Seçimi

Montessori Felsefesine uygun biçimde üretilen oyuncaklar elbette yaş gruplarına göre de sınıflandırılmıştır. Örneğin; 2 yaş grubu çocuklar için ahşap malzemeden hazırlanmış ve 3 boyutlu olan yapılar bilhassa çocuğun o yaştaki merakı ve ilgisini çekecek niteliktedir. Bu oyuncak çocuğun pratik zekasını harekete geçirmekte fayda sağlarken, hızlı karar verme yetisini de geliştirmektedir. Yani çocuğun psikomotor gelişiminde  olumlu katkısı bulunmaktadır.

Yanıtla