Güneş Yanıklarında Ne Yapılır?

Güneş yanığı bu sıcak yaz aylarında birçok insanın başına gelen acı bir durumdur. Soğuk bir kışın ardından herkes deniz ve güneşlenme hayalleri ile tatile gittikten sonra maalesef ki güneşin kavurucu saatlerinde kendisini plajlara havuzlara bırakmaktadırlar. Ancak çoğu insan koruyucu kullanmadan bunu yaptığı için ciltlerinde güneş yanıkları oluşmaktadır.

güneş kremi

güneş kremi

Aslına bakarsanız basit gibi gözükse de cilt için ciddi bir durumdur bu. Güneş yanıklarından sonra mutlaka cilt üzerinde bakımlar yapılmalıdır. Aksi halde durum daha da acı verici bir hale dönüşebilir. Bu nedenle mutlaka böyle durumlarda tedavi edilmelidir. Eğer ki durum çok ciddi ise mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Ancak ufak güneş yanıklarında acıyı ve etkisini azaltmak için yapılabilecek bazı şeyler vardır. Bunlardan birisi de salatalık kullanmak olacaktır.

Güneş Yanıklarında Doğal Çözümler

Salatalığın kabukları ile birlikte rendeledikten sonra suyunu sıkarak güneş yağını olan bölgeye sürebilirsiniz. Böylece cildin tazelenmesini ve yanmadan dolayı oluşan acıya çözüm getirebilirsiniz. Eğer ki eliniz de salatalık yok ise zeytinyağı da kullanılabilir. Zeytinyağı bir çok kişinin de bildiği gibi en iyi çözümlerden birisidir. Cildin yanmadan sonra oluşan gerilmesini azaltır ve nemlenmesini sağlayarak cildin acısını azaltır.

güneş yanığı

güneş yanığı

Aloe Vera başlı başına güneş yanıkları için mucizevi bir çözümdür. Bilimsel olarak da etkisi kanıtlanan Aloe Vera, yanıklar için birebir çözümünüz olacaktır. Aloe Vera suyundan veya jelinden yanık bölgeye sürebilirsiniz. Ağrının ve acının yavaş yavaş ortadan kalktığını ve cildinizin nemlendiğini hissedebilirsiniz.

Yanıtla