Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ve İzlenmesi Gereken Adımlar

Tuvalet ve temizlik alışkanlıkları, insan sıhhati açısından son derece ehemmiyetlidir. Bu alışkanlıkların önemli bir şekilde kazandırılması da, çocuğun bu ilk temizlik ihtiyaçlarının karşılanması sırasında aldığı intibalarla ilgilidir. Her anne baba çocuklarının biran önce bezden kurtulup tuvaleti kullanması için sabırsızlanırlar. Tuvalet eğitimi sadece beze veda, tuvaletini yapmaya alışmak demek değildir.

tuvalet eğitimi

tuvalet eğitimi

Tuvalet eğitiminin meydana gelebilmesi için çocuğun kognitif ve toplumsal maharetlerinin tatmin edici yetkinliğe ulaşması gerekir. Normal bir çocuk iki yaşına doğru idrarını kontrol etmeye başlar. Büyük abdestin kontrolü ise dört yaşlarında gerçekleştirilebilir. Çocuk ilk olarak gündüz kontrolünü kazanır biraz olgunlaştıktan sonra da gece kontrolüne başlayabilir.

Tuvalet Eğitiminde İzlenmesi Gereken Adımlar

-Eğitime başlamak için uygun zamanı belirlemeli, çocuğunuzun yeni bir alışkanlığı kazanması için zamana ihtiyacı olduğunun farkında olmalısınız.

-Tuvalet eğitiminde harekete geçmeden önce eşlerin bir araya gelip çocuğunun buna hazır olup olmadığını çok iyi müşahede etmesi gerekir.

-Tuvalet eğitimi bir anda kazanılan bir beceri değildir. Bu nedenle tuvalet eğitimini aceleye getirmek doğru olmayabilir.

-Çocuğa tuvaleti nasıl kullanması gerektiğini anlatmalısınız.

tuvalet eğitimine alıştırmak

tuvalet eğitimine alıştırmak

-Eşlerin tuvaleti kullanmada çocuklarına örnek olması ya da yaşıtı bir çocuğun tuvaletini klozete lazımlığa yaptığını görmesi tuvalet eğitimini hızlandırabilir.

-Çocukla birlikte lazımlık seçilebilir. Çocuğun ilgisini çekecek korkularını yenecek bir lazımlık daha kolay adapte olmasını sağlayabilir.

-Çocuğun ne zaman tuvaletini yaptığını gözlemleyin. Çocuğu 2-3 saatte bir tuvalete götürmeli, tuvaletini yapmıyorsa çocuğa 5 kadar tuvalette kalmasına izin verebilirsiniz.

-Bazı çocuklar somut ödüllere olumlu yanıt verirler. Çocuğunuza tuvaletini yapınca verdiğiniz mükafatlarbezden tuvalete geçişteki zorlukları kolaylaştırır. Mükafatçocuğun gerçekten istediği ve sevdiği bir şey olmalıdır.

-Tuvalet eğitiminin en kısa zamanda öğrenebilmesi için hangi koşulda olursa olsun tekrar altının bezlenmemesi gerekir.

Yanıtla