Komiser Nasıl Olunur?

Türkiye standartlarında yaşayan aile büyüklerinin ve gençlerin bir çoğunun hayali kamu personeli olmaktır. Kamuda çalışmak Türkiye’de olduğu gibi diğer ülkelerde özel sektörde çalışmaya nazaran çok daha fazla fayda sağlar. Kamuda çalışmanın faydalarından bir kaçı şunlardır: sosyal güvenceniz devlet tarafından sağlanır, yeşil pasaport sayesinde vizesiz daha fazla ülkeye gidebilirsiniz, iş güvenceniz işinizden olmanızı etkileyecek faktörler oldukça azdır, işinizle ilgili her konu devlet tarafından belirlenmiş kurallar çerçevesinde gerçekleşir bu avantajlar saymakla bitmez. Kamuda çalışmak diyince çoğu insanın aklına polislik, askerlik, devlet dairlerinde çalışmak gelir. Günümüzde de yayın hayatını sürdüren bir dizi dolayısıyla çoğu gencin hayallerini süsleyen meslek komiserliktir. Peki komiser nasıl olunur, bu sorunun cevabı için öncelikle bir eğitimden geçmeniz şarttır. Bu eğitim bir önlisans eğitimi olup Polis Meslek Yüksek Okuludur. Bu okuldan mezun olmanız halinde sizlerden birkaç koşulu daha yerinize getirmeniz beklenir.

Komiser Nasıl Olunur

Komiser Olmanın Koşulları

Komiser olmanın ilk ve en önemli koşulu Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olmaktadır. Bu konuda emniyet müdürlüğü ciddi bir karar almış ve bu koşulu sağlamayan kimseyi işe almayacağını internet sayfalarından duyurmuştur. Ön lisans eğitiminizi Polis Meslek yüksek okulunda tamamlamış ve başarı ile mezun olmuş olmanız gerekir. Yalnızca mezun olmanız polis olabileceğiniz anlamına gelmez ayrıca Kamu Personeli Seçme Sınavından 70 puan veya 70 puanın üstünde almış olmanız gerekir. Kamu Personeli Seçme Sınavının ardından sizler bir ön sağlık muayenesinden geçeceksiniz ardından bir de mülakata girmeniz gerekecektir. Fiziki koşullar boy kilo, vücut kitle endeksi gibi koşulları da tamamladığınız takdirde komiser nasıl olunur sorusunun cevabını bulmuş olursunuz.

Komiserler Ne Kadar Kazanır ve Görevleri Nelerdir

Polislik mesleği gereğince polislerin ilk ve temel görevi Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan bireylerin toplumsal huzurlarını sağlamaktır. Toplum huzurunu kaçıran veya topluma zarar verecek herhangi bir davranışta bulunan vatandaşları tutuklamak ve onların yargılanmasını sağlamak polislik mesleğinin temel görevlerinden biridir. Ayrıca polislik mesleğinde birden fazla şube bulunur. Bu şubelerin tamamında komiserler çalışır. Şubenin işleyişini ve huzurunu sağlamak işe yeni girecek kafasında komiser nasıl olunur sorusu olan insanları işe almakta yine polislerin görevleri arasındadır.

İşe yeni giren komiserlerin ilk maaşları üç bin türk lirasıdır. Kıdem artıkça veya kişi o çalıştığı işte kendini geliştirdikçe bu maaş beş bucuk bin türk lirasına kadar çıkabilmektedir. Bu işte ortalama maaş ise dört bin türk lirasına denk gelmektedir.

Yanıtla