Soğuk Su İçmek Zararlı mı?

Yaz aylarında su tüketiminde özellikle soğuk su tercih edilir. Soğuk suyun sıcak olan bedene girişi o anda büyük bir ferahlama ve rahatlama sağlasa da sıkıntı yaratan bir durumdur. Bademcik, boğaz ve sonrasında iç organlara kadar inen oldukça soğuk su hastalıklara sebep olur.

su

Bunun ile beraber ideal bir oranda bulunan soğuk suyun içilmesi herhangi bir zarar vermez. Eğer su fazla soğuk ise bunu ılık su ile karıştırarak tüketmeniz daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

Su İçmenin Yararları Nelerdir?

Su içmenin faydası saymak ile bitmez. İnsan bedeninde en çok yer alan su aynı zamanda en çok ihtiyaç duyduğumuzdur. Suyun az içilmesi tüm organlara zarar verirken bu zarardan beynimizde etkilenir. Susuzluk açlık hissi ile ortaya çıkmanın yanı sıra baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi durumlara da neden olabilir.

Susuzluğun son sınırlarına yaklaşmak halüsinasyonlara ve titreme gibi durumlara da neden olur. Bu sebep ile günlük su tüketiminde her mevsim dikkatli olunması gerekir. Yaz aylarında her ne kadar su tüketiminin arttığı düşünülse de birçok kişi susuzluğunu gazlı ya da kafeinli içecekler ile elde eder. Bu ise son derece yanlış bir uygulamadır. Düzenli olarak su tüketmek için telefonunuza da alarm kurabilir ya da su tüketimi ile ilgili olarak hazırlanan programlara da yer verebilirsiniz.

Yanıtla