Saksı Çiçekleri Yetiştirilirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Saksı çiçeklerinin bakımında ortam koşulları ve sulama çok önemlidir. Çiçeklerin her çeşidinin farklı ortam koşullarına ihtiyacı vardır. Kimi bitkiler az güneş alan yerlerde yetişir, kimi bitkiler çok güneş alan yerleri sever, kimi bitkileri toprak kurudukça sulamanız gerekir, kimilerini haftada 2-3 kez sulamanız gerekir, kimi bitkileri yukarıdan, kimilerini ise saksı tabağından sulamanız gerekir.

Ortanca Çiçeği

Ortanca Çiçeği

Bu yüzden sahip olduğunuz bitkinin hangi ortamda yetiştiğini bilmeniz gerekir. Bu, çiçek yetiştiriciliğinin en önemli kuralıdır. Dolayısıyla siz, güneş isteyen bir bitkiyi, rutubetli ve güneş almayan bir evde yetiştirmeye çalışırsanız, bitki bu ortama uyum sağlayamayacak ve kısa süre içinde solacaktır.

 

Saksı Bitkisi Nasıl Konumlandırılmalıdır?

 

Saksı çiçeklerini konumlandırırken en önemli 3 madde: Isı, nem ve ışıktır. Nem bitkiler için çok önemlidir. Nemi anlamak içinse bitkinin toprağına 2 cm derinliğe parmak batırılır ve eğer toprak kuruysa bitkinin neme ihtiyacı olduğu anlaşılır.

 

Bitkiler nem isteklerine göre ikiye ayrılırlar. Daha kalın ve etli yapraklı olan bitkiler daha az nem isterler. Çünkü bünyelerinde su bulundururlar. Daha ince yapraklı bitkiler ise daha fazla neme ihtiyaç duyarlar.

 

Bitkiler doğrudan ışığı sevmezler. Bu yüzden bitkiler doğrudan güneş ışığı alan pencere önlerine konulmamalıdır.

 

Çiçek yetiştirmede bir diğer önemli faktör de ısı faktörüdür. Ortamda çok fazla ısı değişimi bitkiler için uygunsuz bir ortam yaratır. Bu yüzden pencere ve kapı diplerine saksı bitkilerini koymamak gerekir.

Yanıtla