Kredi başvurusu yaparken nelere bakılır

Kredi başvurusu yapılırken bazı hususlara bakılmaktadır. Bu nedenden dolayı da gerekli birkaç evrak bulunmaktadır. İlk olarak kimlik belgesi gereklidir. Başvuru yapılacağı zaman kimlik belgeniz yanınızda yoksa TC kimlik numaranızın yazılı olduğu nüfus cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesi gibi belgeler de geçerlidir. Bunu yanı sıra kredi başvurusu yapacak kişiye ait son 3 aya ait su, doğalgaz, elektrik ve telefon faturası gereklidir.

Gelir belgesi de gerekli belgeler arasında yer almaktadır. Fakat gelir belgesi hususunu farklı nitelikte olanlar için birkaç noktada ele alacağız.

Kredi başvurusu yaparken nelere bakılır

Gelir belgeleri

İlk olarak serbest meslek sahipleri ve ticaret erbabı olan kişiler son yıla ait vergi levhasını, bilanço, gelir tablosunu veya işletme hesap özetiyle beraber ticaret sicil gazetesi veya oda kayıt belgesini yanlarında getirmelidir. İkinci olarak ise şirket ortağı olan kişiler, son yıla ait vergi levhası, onaylı bilanço ve gelir tablosu veya işletme hesap özeti ile berber ticaret sicil gazetesi ya da oda kayıt belgesini yanlarında getirmelidir. Ücretli çalışanlar, maaş bordrosu veya maaş yazısı ile şirket imza sirkülerni yanlarında bulundurması gereklidir. Emekliler, emekli maaş hesap cüzdanı ya da emekli maaşının yatırıldığı banka hesap bilgisini yanlarında getirmelidirler. Gayrimenkul gelirlerini beyan eden kişiler ise gelire konu olan tapu belgesi ve bununla beraber ilgili gayrimenkulün kira kontratını getirmelidir. Son olarak ise menkul geliri elde edenler de faiz gelirini gösteren hesap cüzdanını kredi başvurusu yapmak için yanlarında bulundurmalıdırlar.

Kredi başvurusu yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Kredi başvuru yaparken kendi bütçenizi bankaların kredi dosya masrafları ya da faiz oranları ile karşılaştırmanız gereklidir. Bu nedenden dolayı da kredi başvurusu yapmak isteyenler ilk olarak kendi bütçelerini oluşturmalıdır. Kredinizin vadesi boyunca gelir ve giderlerinizi ortalama bir şekilde belirlemeniz sonradan ortaya çıkacak riskleri önlemektedir. Diğer bir husus ise size en uygun krediyi belirlemektir. Çünkü bazı bankalar faiz oranlarını düşük tutarken sonradan farklı başlılıklar altında müşterilerinden masraf maliyetini kesmektedir. Ya da farklı bankalar bu masrafları kesmeyip faiz oranını yükseltmektedir. Dikkat etmeniz gereken diğer bir konusu ise sigorta konusudur. Artık kredi başvurusu yaparken sigorta zorunlu değildir. Fakat başvuru yaparken istemediğinizi açık bir şekilde beyan etmezseniz görevliler bu sigortayı size yapacaktır. Bu nedenden dolayı bu konuya dikkat etmeli başvuru yapıldığı noktada bunu açık bir şekilde belirtmeniz gereklidir.

Yanıtla