Önsöz Nedir, Nasıl Yazılır?

Önsöz; genellikle kitabın en ön sayfasında bulunan, kitabın içeriği değil de, kitabın yazılış ve yazarın duygu ve düşüncelerinden bahsettiği bir alandır. Yazar burada, kendi fikir ve duygularını ifade eder. Kitabı yazmaya nasıl karar verdiğini, hangi aşamalardan geçtiğini, yer ve zaman gibi belli başlı detaylardan bahsedebilir. Ayrıca kitabı yazmasında etkili olan, destek olan kişilerden de bahsederek teşekkür kısmına yer verebilir. Yazarın kullandığı kaynaklar, araştırmaları, sözlük veya yararlandığı bir internet ağından da bahsedebilir. Yaşanmış, özel hikayelerin anlatıldığı kitaplarda, hikayeyi ilk anlatan  sahibine de yer verilebilir.

önsöz

Bir Kitabı Okumadan Önce önsözü Etkili olur mu?

Kitap okumak ayrı bir duygu dünyasıdır.  Kitap okumayı alışkanlık haline getiren insanlar, kitap okumanın kendileri için vazgeçilmez olduğundan bahsederler. İçeriği, konusu ne kadar dikkat çekici ise, o kadar akıcı ve sürükleyici olur. Okuyucu ve yazar arasında köprü görevi kuran kitap, okuyucunun merak ettiği her bilgiye ulaşmasını sağlamalıdır. Bazen insanlar bir kitabı alırken tereddütle yaklaşabilir.

Zira kapağı, Yayınevi ve yazarı ne kadar dikkat çekici olsa da, içeriği hayal kırıklığı olabilmektedir. Bu nedenle çoğu zaman insanlar bir kitabı almadan ilk önce, önsözüne ve arka kapağına bakarlar. Bu nedenle önsöz kitabın konusunu anlatmasa da, okuyucuya kitap ile ilgili belirli ipuçlarını vermelidir.

Önsöz Nasıl Yazılır?

Bir kitap yazmaya karar verdiyseniz veya tez hazırlamanız gerekiyorsa, önsöz mutlaka olmalıdır. İster istemez kitap ele alındığında kitabın ilk bakılan yeri ön sayfasıdır. Okuyucunun merak ettiği, iç dünyaya yolculuğa hazırlandığı o kitapta merak ettiği her şeyi bilmek ister. Bazı tarihi veya bilimsel kitaplarda da kullanılan kaynaklardan bahsedilmesi, okuyucunun yazara olan güvenini arttırmaktadır. Tarihi, araştırma, dönemsel veya bilimsel yazılan kitapların önsözünde, dönem veya tarih bilgilerinin altı çizilerek bahsedilebilir. Bununla birlikte, okuyucuya başka kaynaklardan da öneri olarak önsözde bahsedilebilir.

Önsöz Ne Kadar Olmalıdır?

Genellikle kısa ve belli başlı bilgilerin, teşekkür ve kullanılan kaynaklardan bahsedilen önsöz metni, bir sayfadan uzun olmamalıdır. Okuyucuyu kitabın giriş kısmına yönlendiren ve yolculuğa hazırlayan bir atmosferde olmalıdır. Kitabın içeriğinden ve konusundan bahsetmeden, güzel, akıcı ve samimi bir dille yazılmalıdır.

Yanıtla