Köpeğe Davranış Eğitimi Nasıl Verilir?

Disiplin, Sevgi ve Egzersiz

Köpekler her ne kadar evcilleştirilmiş olsa da hala atalarının karakteristik özelliklerini taşımaktadır. Bu yüzden sürü halinde yaşamanın gerekliliği olan bir lidere ihtiyaç duyarlar. Bir köpeğin size itaat etmesi, saygı göstermesi ve lideri olarak görmesi temel eğitim için zorunludur.

Köpeğinizi size saygı duyması için ses tonunuzdan davranışlarınıza ve davranışlarınızdaki kararlılığa kadar birçok detaya dikkat etmelisiniz.

Yavru Köpeğiniz Eve Geldi!

Özellikle bahçesi olmayan bir evde köpek beslemek istiyorsanız en önemli eğitim tuvalet eğitimi olacaktır. Bir çocuğun tuvalet eğitimini tamamlaması 1.5 – 2 yılı bulurken karşınızdaki canlının da bir yavru olduğunu ve bu eğitimi sizin kararlılığınızla birkaç ayda çözebileceğini unutmamalısınız.

Bir canlıya bir davranışı kazandırmanın en etkili yolu aynı saatlerde aynı davranışları yaptırmaya çalışmaktır. Sabah uyanır uyanmaz, öğle uykusundan sonra, gece yatmadan önce aynı saatlerde tuvaletini yaptırmaya götürmek bu alışkanlığı kazandırmanın en etkili yoludur.

Siz bu davranışları öğretmeye çalışırken etrafı izlemek veya oyun oynamak isteyeceğinden tuvaletini yapmak istemeyebilir. Onun oyun için değil tuvaletini yapmak için çıktığını anlayabilmesi için inatla aynı yerde işini bitene kadar beklemelisiniz. 1-2 ay sonra göreceksiniz ki aynı saat geldiğinde ve evin anahtarını elinize aldığınızda tuvaletini yapmaya gittiğini çoktan anlamış olacaktır.

Sabırlı ve Nazik Olun

Siz bu süreçte ne kadar kararlı olursanız olun kasları gelişene kadar birçok yere yanlışlıkla tuvaletini yapmaya devam edecektir. Bu yüzden sizin doğru ve yanlışa vermiş olduğunuz kesin ve net tepkiler eğitim için çok önemlidir.

Köpeğinizin yapmış olduğu bir hatada bağırmak onu sadece korkutur. Kararlı bir ses tonuyla yapmasını isteyip istemediklerinizi ’’aferin’’ , ’’hayır’’ gibi kısa komutlarla vermelisiniz.

Ödül Mamaları

Köpeğinizin komutlarınıza uyması ve isteklerinize cevap vermesi rahat bir iletişim için çok önemlidir. Verdiğiniz komutları yerine getirdikten sonra başını okşayabilir ve bu davranışınızı ödül mamalarıyla birlikte destekleyebilirsiniz. Köpeğiniz bu davranışın doğru olduğunu anlayarak daha fazla ödül maması kazanmak isteyecektir.

Kemirme Alışkanlığı

Köpeğiniz oyun oynarken veya dişleri kaşınmaya başladığında bulduğu bütün nesneleri kemirmek isteyecektir. Bu başlangıçta sorun gibi gözükmese de çene kasları kuvvetlenmeye başladığında size ve çevredeki eşyalara zarar verebilir. Bunun için diş kaşıma oyuncakları edinmeli ve her defasında ona yönlendirmelisiniz.

Ağlama ve Havlama

Evde köpek beslemek isteyenlerin en büyük endişesi de çevreyi rahatsız etmektir. Sizin evden ayrılmanız köpeğinizin huzursuz olmasına sebep olur. Bu yüzden siz evde yokken yalnızlıkla baş edebilmesi için güven duygusunun oluşması gerekir. Kısa sürelerle yavaş yavaş alıştırmalı ve her havladığında veya ağladığında çabucak geri dönmemelisiniz. Komşuların rahatsız olduğunu düşünüp tedirginliğe kapılırsanız köpeğiniz her havladığında yanınıza geleceğinizi düşünmeye başlar.

Oyun

Köpeğinizle ne kadar çok oyun oynarsanız o kadar enerjisini atacak, kendini o kadar sosyalleşmiş hissedecektir.

Yanıtla