Seks Sonrası Ne Zamana Kadar Bebek Gelişimi Gerçekleşir?

Her iki tarafın sağlıklı olduğu varsayıldığında, sperm hücreleri yumurtayı ararken, yaklaşık çeyrek milyar sperm saldırısı başlatır ve 100’den daha azı buna yakın olabilir. Ancak bir spermin bir yumurtaya girmesi ve bir zigot oluşturması ne kadar sürmektedir? En kısa süre ne olacaktır?

gebelik oluşumu

gebelik oluşumu

Gebe Kalma Anında Neler Oluyor?

Erkek spermleri, hız avantajını kullanarak fallop tüpüne ulaşmak için yeterince uzun süre hayatta kalırsa, yumurtanın döllenme faaliyeti başarıya ulaşır. Bir yumurta sperm hücrelerini cezp eden bir koku üretir. Spermler fallop tüpüne girdiğinde, çok heyecanlı olurlar ve kapasitasyon denilen, bazı proteinleri döken ve çok heyecanlı hale gelen bir süreci başlatırlar. Proteinlerin dökülmesi ve hareketliliğin artması yumurtaya nüfuz etmeye çalışırken sperm hücresine yardımcı olur.

gebelik oluşumu nasıl

gebelik oluşumu nasıl

Bir sperm hücresi nihayet yumurta ile temas ettiğinde, spermin başı, yumurtanın dışına yapışmasına yardımcı olan enzimleri serbest bırakır. Bir sperm hücresi ve yumurta, zigot olarak adlandırılan tek hücreli bir birim oluşturur ve değişim diğer sperm hücrelerinin geçmesini önler. Hızlı bir sperm hücresi birkaç dakika içinde hedefine ulaşmış olabilir.

En hızlı sperm, bir fallop tüpüne yaklaşık 30 dakikada ulaşabilir, yani en fazla yarım saat aralığında istasyona ulaşmış olur. Diğer taraftan, fallop tüplerinin destekleyici ortamında yumurta bırakılmasını beklerken seks sonrası ya da muhtemelen daha uzun süre, spermlerin yaklaşık birçoğu günlerce hayatta kalabilir. Ancak, spermler arasında güçlü, sağlıklı biri mevcut değilse süreç başarısızdır.

Yanıtla