Çocuklarda Burun Kanaması Neden Görülür

Çocuklarda görülen sağlık problemlerinden birisi olan burun kanamaları birçok sebepten meydana gelebilir. Burun kanamaları çok tehlikeli olarak nitelendirilse de gerçekte öyle değildir. Burun kanamaları genellikle çocuklarda kuruma, çatlama ve kabuğa neden olabilir. Burun çok hassas bir organdır. Kolay şekilde hasar görebildiği için çocuklarda burun kanaması genellikle burun deliklerine yakın yerde görülür.

burun kanaması

burun kanaması

Çocuklarda burun nedenleri incelendiğinde burun karıştırmak, çok kuvvetli sümkürmek, burun travması, soğuk algınlığı, alerji, burna giren yabancı maddeler burnun aniden kazanmasında neden olur. Bazı aileler çocuklarının burun kanamasında durumunda konuya panik yapmadan yaklaşım gösterir iken, bazıları da büyük panik içindedir. Burun kanamalarında ilk yardım yaparken, çocuğun sakin olmasını ve ona yardım edeceğini söyleyerek onu rahatlatabilirsiniz.

Burun Kanamasına Karşı Önlemler

Sonra kanamayı durdurabilmek için burun deliklerini 5-10 dakika parmak ile sıkıştırın. Çocuk dik şekilde oturtularak sonra başı biraz öne eğilerek oturmasını sağlayın. Aksi durumunda kan yutması söz konusu olur. Burun kanaması durumunda çocuğun sırtına soğuk su veya buz uygulayabilirsiniz.

çocuklarda burun kanaması

çocuklarda burun kanaması

Çocuğun burun kanadığında peçete ve benzeri ürünlerle burna baskı yapmayın. Burun kanamasında çocuk nefes almakta güçlük çekiyor ise, çok miktarda kan kaybı varsa, çocuğun burna yabancı cisim kaçmışsa çocuk mutlak olarak doktora götürülmelidir. Burun kanamasına engel olmak için nemli ortam oluşturmak gerektiği gibi çocuğa burnu karıştırmaması ve sert sümkürmemesi konusunda aile olarak bilgi vermek gerekir.

Yanıtla