Doğumdan Hemen Sonra Tekrar Hamile Kalmak Riskli mi?

Doğumdan sonra ne kadar süre içinde yeniden hamile kalabileceğinizi merak ediyor musunuz? Muhtemelen, düşündüğünüzden çok daha erken; 6 haftalık kontrol muayenehanesinde bile hamile olduklarını öğrenen kadınların sayısı hiç de nadir değildir.

Çoğu anneye doğumdan sonra hamile kalamayacaklarına inanmaları sağlanır. İster normal doğum ister sezaryen doğum olsun vücudunuz doğumdan sonraki en kısa sürede hamile kalma yeteneğine sahiptir. Ancak, doğum yaptıktan birkaç hafta içinde yeniden hamile kalındığında kadınların daha riskli gebeliklere sahip olduğuna dair birçok kanıt bulunuyor.

gebelik

gebelik

Lohusalıkta Hamilelik Neden Tehlikeli?

Bunun nedeni, vücudunuzun doğumdan sonra tamamen iyileşmediğidir. Fiziksel olarak iyileşmiş gibi hissettiğinizde bile, hormon ve besin faaliyetleri içeride vücudunuzu yenilemeye içerisinde devam eder. Doğumdan altı ay sonra bir gebelik yaşarsanız, gebeliğinizin komplikasyon riski de artar. Bu; suyunuzun erken kesilmesine, erken doğuma, bebeğinizin gebelik haftası için normalden küçük olmasına ve konjenital anomalilerin (doğum kusurları) artmasına neden olabilir.

hamilelik

hamilelik

6 ay ile 18 ay arasında beklerseniz, sonuçlar biraz daha iyiyken, en iyi sonuç veren gebelik annenin doğumdan sonra en az 18 ay geçtiği zamandır. Bu, vücuduna iyileşmesi gereken zamanı verir ve son doğumundan bu yana kısa aralıklarla karşılaşılacak riskleri azaltır. Bir sonraki gebeliğini planlaması için zaman bırakır. Bu, komplikasyon riskini daha da azaltmasına yardımcı olacaktır. Beş yıldan daha fazla ara verilen ardıl gebeliklerin de ek riskler taşıdığını belirtmek gerekir.

Yeniden hamile kalma riskleri taşımak istemiyorsanız, doğum kontrol yöntemleri ile gebeliği altında tutmanızda yarar var.

Yanıtla