Sağlıklı Bir Diyette Bulunması Gereken Gıdalar

Diyet genellikle zayıflamak ile ilişkilendirilse de kişilerin günlük tüketmeleri gereken gıdaları ya da besin maddelerini belirten listelere de aynı isim verilir. Birçok kişi yaşamında günlük olarak ihtiyaç duyduğu besin maddelerine dikkat etmeden beslenir ve bu gereksinimleri dengelemek adına bir adım atılmadığı durumlarda bünye kendisini koruyabilmek adına belli ağrıları ya da belli rahatsızlıkları ortaya çıkartır. Dolayısıyla hem bedenin kendini koruyabilmek ve geliştirebilmek hem de sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzına dönüştürebilmek için ihtiyaç duyulan besin maddelerini bilmek ve tüketmek gerekir.

Protein Kaynağı Gıdalar Nelerdir?

Protein Kaynağı Gıdalar

Protein Kaynağı Gıdalar

Temel besin maddeleri protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler ve mineraller olarak kabul edilir ve günlük döngüsü içerisinde insanların her bir grup besin maddesinden belli oranlarda tüketmesi gereklidir. Dolayısıyla gün içerisinde tüketilen gıdaların hangi besin gruplarında yer aldığı bilinmelidir.

Vitaminler ve mineraller hastalıklara karşı koruyucu görevi görürken, yağ, karbonhidrat ve protein hem enerji için hem de büyüme ve yenilenme için temel besin maddeleridir.

Gün içerisinde sıkça tüketilen karbonhidrat ve yağ, proteinin eksikliğini kolay kolay hissettirmese de bünyenin kendini yenilemesinde büyük bir rol oynar. Vücut geliştirme ile ilgilenenlerin özellikle bolca tükettikleri protein için yoğurt, yumurta, mercimek, börülce, kinoa, balık, peynir, soya sütü, tahin, badem, kuşkonmaz ve fıstık ezmesi tüketilebilir. Bu gıdaların neredeyse hepsi sadece protein kaynağı değil aynı zamanda karbonhidrat ve yağ da içerirler.

Yanıtla