Maden Mühendisi Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Maaşları Ne Kadar

Maden mühendisi nasıl olunur sorusu, maden mühendisi olmak isteyen öğrencilerin araştırdığı bir konudur. Maden mühendisi olabilmek için ilgili fakültelerin Maden Mühendisliği Bölümünden mezun olmak gereklidir. Eğitim süresi 4 yıldır. Maden mühendisliği eğitimi İngilizce olmaktadır. Eğitim süresi boyunca öğrenciler mesleki İngilizce eğitimi alarak mezun olmaktadırlar. Mezun olduktan sonra dilerlerse KPSS’ye çalışarak devlette görev alabilirler. Maden mühendisi nasıl olunur sorusunun cevabı bu şekildedir. Maden mühendisi olmak isteyenlerde aranan bazı özellikler bulunmaktadır.

  • Maden mühendisi olabilmek için yönetim becerisine sahip olmak gereklidir.
  • Herhangi bir seyahat engeli olmaması gerekmektedir.
  • Saha çalışmaları için yeterli sağlık koşuluna sahip olmak.
  • Sözlü ve yazılı iletişim becerisine sahip olmak gereklidir.
  • Ekip çalışmasına uyumlu ve gerektiğinde ekip yönetebilme kabiliyetine sahip olmalıdır.
  • Sorumluluk sahibi olmak gerekmektedir.

Bu özelliklere sahip kişiler maden mühendisi olabilirler. Büro, şantiye ve yeraltında çalışmaktadırlar

Maden Mühendisi Ne İş Yapar

Maden mühendisi ne iş yapar sorusuna cevabın başında madenlerin çıkarılması işini yürüttükleri gelmektedir. Buna ek olarak maden mühendisleri; maden sahalarını bulabilmek için çevre değerlendirmesi yapar, maden yataklarının özelliğini, cinsini ve rezervini saptar, maden çıkarma faaliyetinin maliyetini belirler, maden çıkarmak için gerekli teçhizatı belirler, yerüstü ve gerektiğinde yeraltı maden ocaklarında gözetmenlik yapar ve maden çıkarımı ile ilgili diğer işlerin planlamasını yapar. Maden mühendisi nasıl olunur sorusuna ek olarak maden mühendislerinin amacı da merak edilmektedir.  Maden mühendisinin amacı değerli maden rezervlerinin nerde bulunduğunu saptamak ve bu madenlerin çıkarılmasını planlamaktır.  Maden mühendisleri diğer mühendisliklerle örneğin, jeolojik, mekanik ve bilgisayar mühendisleriyle daima iletişim halinde olarak çalışma sürdürürler.

Maden Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır

Maden mühendislerinin aldığı maaş miktarı meslekte geçirdikleri yıla, mesleki tecrübeye ve görev yapılan şirkete göre değişmektedir. Maden mühendisi ne kadar maaş alır sorusuna cevap olarak, en düşük maaş alan maden mühendisi 4300 TL almaktadır, en yüksek maaş alan maden mühendisi 16.500 TL civarında almaktadır, ortalama bir maden mühendisi 10.500 TL civarında maaş almaktadır cevabını vermemiz mümkündür. Devlette çalışan bir maden mühendisinin alacağı maaş miktarı ise aşağı yukarı asgari ücretin 3 ya da 5 katı olmaktadır.

Maden mühendisinde aranan özellikler ve maden mühendisi nasıl olunur gibi konulardan bahsettik. Maden mühendisi olmak isteyen öğrenciler üniversite sınavlarına girerek ilgili bölümü tercih edebilirler.

Yanıtla