210 Milyon TL’lik Yatırımla 16 Milyon Ton Maden Çıkarılacak

Bilecik’in Bozüyük İlçesi Muratdere Köyü sınırlarında 16 milyon ton bakır – molibden madeni bulunuyor. Madenin çıkarılması ve ülke ekonomisine kazandırılması için 90’lı yıllardan bu yana devam eden çalışmalar nihayet meyvesini vermeye başladı. Bu bölgeye 210 milyon TL’lik yatırım yapan Pragma Kurumsal Finansman iştiraki Muratdere Madencilik, işleme tesislerinin ilkinin inşaatına dahi başladı.

Her yıl bölgedeki madenin 1,6 milyon tonunun çıkarılması ve aynı sahada kurulacak olan flotasyon tesislerinde madenin zenginleştirilerek bakır – molibden konsantresinin elde edilmesi hedefleniyor. Elbette tüm bu çalışmalar esnasında çevresel faktörlere maksimum hassasiyet gösterileceği açıklaması Muratdere Madencilik yetkilileri tarafından yapıldı. Yakın zamanda başlanacak olan çalışmalar, Bilecik halkına da önemli bir istihdam alanı olacak.

 

muratderemadencilik1

Bu bölgeden çıkarılacak madenin işlendikten sonra yurt dışına satılacağı ve yaklaşık olarak 500 milyon USD gelir elde edileceği belirtildi. Bu rakam Türkiye ekonomisi açısından büyük önem taşıyor. Milli sermayeye katkı sağlayacak olan Muratdere Madencilik projesi ülke ekonomisine 3,2 milyar TL katkı sağlayacak.

Muratdere Madencilik 2012 yılından bu yana söz konusu projeyi hayata geçirebilmek için çalışmalarını hızla sürdürüyordu. Madenin çıkarılması için gerekli resmi izinler alındı ve tesis inşaatına da başlandı. Son teknoloji ile donatılacak olan bu tesisler için de 680 milyon TL harcama yapılacak.  Madencilik sektörüne hayat veren bu projenin 10 yıl içerisinde tüm rezervin çıkarılmasını sağlaması planlanıyor. İlk rezervin çıkarılması için de flotasyon tesislerinin tamamlanması bekleniyor.

Cevap bırakın